Technologie

Co vůbec znamenají všechna ta jejich Mb, Kb, Gb, optiky, bezdráty, atd.? Všichni říkají že jsou nejrychlejší a nejspolehlivější, ale je tomu opravdu tak? Přeci nemůžou být všichni ti „nejlepší“. A popravdě je těžké určit kdo je nejlepší, když jeden umí to a druhý zas lépe tamto. Důležité je si však uvědomit na co byste si při výběru měli dávat pozor a čemu věnovat pozornost. Připravili jsme pro Vás tedy sekci s informacemi, které by Vám měli pomoct se rozhodnout.


Rychlost

Zde nejspíš není potřeba mnoho rozebírat; prostě čím vyšší číslo, tím vyšší rychlost. Jediné, co stojí za zmínku, je všudypřítomný download/upload nebo česky stahování/odesílání. Názvy nám už napovídají, o co se jedná, jsou to tedy rychlosti proudění dat do naší domácí sítě (stahování) a jak rychle odchází z naší domácí sítě (odesílání). Pozor bychom si měli dát na symetrii připojení. Většinou poskytovatele propagují pouze download, protože bývá vyšší, ale upload může být třeba jen polovina.


Způsob a kvalita přenosu dat

Toto, ale i ostatní témata jsou svou obsáhlostí na knihu tloušťky bible. Na to ale není čas a navíc jsou takových už stovky. Jednoduše bychom ale mohli říct, že jsou pouze dvě možnosti jak přenášet data a to vzduchem nebo kabelem. Obojí má své výhody i nevýhody, vzduchem můžete pokrýt obrovské plochy a připojit kde koho, ale za cenu toho, že celková kvalita služby závisí na mnoha faktorech a nikdy se nevyrovná pevnému (kabelovému) připojení. Kabelové připojení pak můžeme rozdělit na metalické a optické, kdy první využívá k přenosu elektrické pulzy a druhé využívá laserový (světelný) paprsek. Jak jistě všichni víme, tak nejrychlejší „věc“ co známe je světlo a to 300 000 km/s. Jednoduše je to mnohonásobně větší fofr než elektrický impulz, co se vleče po měděném drátku.


Agregace

„Oni na mě mluví sprostě.“ Velmi častý výrok, kterým si mnoho lidí vysvětlí věc které nerozumí, ale zjišťuje vůbec někdo, co to znamená? „Mám 1000 Mbit/s, to je nejvyšší rychlost, kterou tady okolo ty poskytovatele mají!“ Ale co znamená to 1:20, které je napsané mravenčím písmem v nějaké příloze smlouvy, někde dole v rohu? Je to jednoduché, setkat se můžete s různými variantami jako 1:5, 1:10: 1:50 a znamená to jednoduše počet uživatelů, kteří si dělí mezi sebou onu rychlost. V našem ukázkovém případě to znamená, že o 1000 Mbit/s se dělí 20 lidí, takže pokud jsou všichni aktivní, dosáhnete maximálně 50 Mbit/s. Platím 1000, ale dostávám 50. Pecka, co?


Garance rychlosti

„Máme ho nejrychlejší!“ a plno dalších podobných hlášek slýcháme od poskytovatelů každou chvíli. Pravdou však je, že ve většině případů jsou to jen prázdná slova. Dovolte nám uvést jedno přirovnání. Koupíte si nové vysněné auto a poté, co vyjedete ze salonu zjistíte, že jede nejvíc 10 km/h. Vrátíte se do salonu a prodejce Vám řekne „Ale my Vám garantujeme, že pojede a ne že bude jezdit rychle.“ Sice nereálné, ale představte si ten pocit. U poskytovatelů je to úplně stejné. Nebudeme jmenovat, ale prodávat např. 250 Mbit/s za 400 Kč je fajn, ale pokud po vší té agregaci, rušení, apod. máte napřímo na zásuvce sotva půlku rychlosti, tak už to tak fajn nezní. Proto je opravdu důležité se podívat, co Vám daný poskytovatel garantuje, než někomu podepíšete smlouvu.


Servis

Problém se může vyskytnout kdekoliv. Přece jen není technika 100%, ale když už něco takového nastane, mělo by to být vyřešeno v co nejkratším čase. Výhodou lokálních poskytovatelů je to, že si na servisní práce nemusí najímat cizí techniky, takže přesně vědí, s čím pracují a dostanou se k problému prakticky ihned. Nemusí tomu být však ve všech případech, a tak je dobré si dát pozor na to, kolik času (resp. jakou lhůtu) má poskytovatel na odstranění závady.


Garance spolehlivosti

Zde platí úplně to samé jako u garance rychlosti. K čemu je dobré, že je Internet superrychlý, když má často výpadky? To je pak koukání na filmy a hraní online her spíše o nervy.


Sliby chyby…

Opravdu nám poskytovatel dává to, co slibuje? Říká se, že řetěz je tak silný jako je jeho nejslabší část. U poskytovatelů platí úplně to samé a to z jednoduchého důvodu. V předchozím článku jsme si řekli, jakým způsobem se data přenáší a známe tedy nejrychlejší a nejpomalejší technologii. Stále častěji se nyní setkáváme s faktem, že poskytovatel slibuje připojení optikou a hází okolo sebe ohromnými čísly co se rychlosti týče. Nojo, on Vám třeba tou optikou připojí i byt, ale dost důležité je také to, jak je přiveden Internet do domu. Může se tedy stát, že si platíte za připojení optikou nebo metalickým kabelem, ale celý Váš dům je připojen přes Wi-Fi, tedy vzduchem a tím pádem připojení nikdy nedosáhne toho, co Vám poskytovatel slíbil.

Internet od nás

  • Naše síť je tvořena pouze kabelovým připojením. Všechny bytové domy jsou připojeny optickým kabelem a do bytů pak vedou jednotlivě metalické kabely.
  • Rychlost, kterou slibujeme Vám opravdu dokážeme poskytnout až na úroveň zásuvky ve Vašem bytě.
  • S nikým se o svou rychlost nedělíte, takže jestli je Váš soused chorobný stahovač, Vám to může být jedno.
  • Garantujeme, že minimální dostupná rychlost bude 80 % z té, kterou máte na smlouvě.
  • Garantujeme, že Vám Internet poběží 99,9 % roku. Přece jen musíme dělat nějakou údržbu a ta není lusknutím prstu. Na druhou stranu vše probíhá v noci, takže by se Vás dotknout neměla.
  • Máme svůj tým techniků a jsme místní, takže se problémům věnujeme hned, jak je to možné.
  • Co slíbíme, to dodržíme!